Kahveli, Çikolata Parçalı Brownie-Kurabiye

Kahve kokusunu sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Özellikle yeni öğütülmüş çekirdek kahve kokusu…

Eminönü’ne ne zaman gitsem, Mısır Çarşısı’nın Hasırcılar Caddesi tarafındaki Mehmet Efendi’nin önünden mutlaka geçerim. Türk kahvesini içmeyi sevmem ama kokusuna da bir o kadar bayılırım. Orada hem o kokuyu doya doya içime çekerim, hem de çocukların hızlı hızlı kahve paketlemelerini bir kaç dakika da olsa izlerim. Nedense çok farklı gelir bana orası. Kahve ve tarih kokusu iç içe geçmiş, sanki kurulduğu yıllarda tarih durmuş da orda sene hep geçmişte asılı kalmış gibi..

Kahve romantizmini bir kenara bırakalım…

Şimdi bu tarife brownie dedim ama, yediğiniz zaman “e bu çikolata parçalı, sakızımsı gibi olan, dışı hafif çıtır, içi yumuşacık olan kurabiyeler gibi?!” derken bulabilirsiniz kendinizi. O yüzden isteyen istediğini desin diye brownie-kurabiye olarak yazdım adını.

Gelelim tarife… Önce güzel bir kahve demliyorsunuz kendinize. O kahveden 10 ml ayırıp kalanını afiyetle içiyorsunuz. Sonra çok pratik bir şekilde tarifi hazırlıyorsunuz ve yarım saat, 40 dakika içinde eviniz müthiş güzellikte, sanki bir kahvecideymişsiniz, barista taze kahve çekmiş, demliyor, gibi kokuyor. Yemeklerin, tatlıların yaydıkları koku ile sizi A noktasından B noktasına ışık hızında götürmesi en sevdiğim şeylerden biri. O yüzden yaptığınız şeylere kattığınız aroma, baharat ve benzeri şeyler gerçekten çok mühim.

Tarif çok pratik. Çok lezzetli ve hemen tükenme garantili. Dilerseniz 2 ölçü de çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kahveli, Çikolata Parçalı Brownie-Kurabiye

 • 115 gram tereyağı (erimiş)
 • 200 gram kahverengi şeker
 • 1 adet yumurta
 • 10 ml demlenmiş kahve (soğumuş)
 • 5 gram taze çekilmiş kahve (türk kahvesi, espresso vs.)
 • 120 gram un
 • 2 tutam karbonat
 • 2 tutam tuz
 • 130 gram parça çikolata
 1. Her şeyden önce tereyağını eritip kenara alın. Güzel bir kahve demleyin ve 10 ml'ini tarif için ayırıp kalanını afiyetli için.

 2. Fırını 180 dereceye ayarlayın ve 20×20 kare kalıbınızı yağlayıp, içine kenarlarından sarkacak şekilde yağlı kağıt yerleştirin.

 3. Erimiş, ılımış tereyağına, kahverengi şekeri, demlenmiş 10 ml kahveyi ve de çekilmiş toz kahveyi ekleyip çırpın. Yumurtayı da ekleyin ve homojen bir harç olana kadar biraz karıştırın.

 4. Ayrı bir kapta beraber elediğiniz un, karbonat ve tuzu ve de parça çikolataları da harca ekleyip son bir kez karıştırın.

 5. Harcı hazırladığınız kalıba aktarın ve 25 dakika boyunca pişirin. Fırından alıp kalıp içerisinde soğumaya bırakın. Dilediğiniz gibi servis edin.

Ben kekin üzerine fırından çıkarır çıkarmaz bol miktarda parça çikolata ekledim ve erimeye başladıklarında bir spatula yardımı ile yaydım. Siz de daha çok çikolata lezzeti için aynı şeyi yapabilirsiniz.

Tarif Frosting and Fettucine sayfasından uyarlanmıştır.

Afiyet olsun!

Ne düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın!