Pişmeyen, Çikolata ve Fıstık Ezmeli Bar

Yazın bir şeyler pişirmek çok zor değil mi?

Hava zaten sonsuz derece, bir de fırını önceden ısıtmak için açarsınız. Malzemeleri hazırlarken mutfak iyice ısınır. Çok fena çok…

Bu tarifte sizi fırın sıcağından kurtarıyorum. Ocakta biraz işimiz var ama azıcık. Fenalık basmayacak söz!

Zaten bu tatlı dolapta bekleyecek, buz gibi olacak, sonra yerken serinleyeceksiniz. Biraz Snickers’ı andıran bir tatlı oldu, acaba no-bake Snickers mı desem diye düşündüm ama yer fıstığı kullanmadım, o yüzden sadece pişmeyen, çikolata ve fıstık ezmeli barda karar kıldım.

Ama karamelinden tutun, fıstık tadına ve boool çikolatasına kadar yerken size Snickers’ı anımsatacak. O garanti 🙂

Pişmeyen, Çikolata ve Fıstık Ezmeli Bar

 • 200 gram tereyağı
 • 250 gram kahverengi şeker
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü
 • 300 gram yulaf ezmesi (glutensiz)
 • 130 gram fıstık ezmesi (tercihen şekersiz, ev yapımı)
 • 180 gram bitter çikolata
 • Deniz tuzu
 1. 20×20 kare bir kalıba tüm kenarlarından sarkacak şekilde yağlı kağıt yerleştirin. Ben hazır kesilmiş yağlı kağıdı 2 eşit parça halinde keserek yerleştirdim.

 2. Kahverengi şeker ve tereyağını ocakta orta ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırın. 2-3 dakika kaynamasına izin verin. Kaynamazsa barların son hali oldukça yumuşak olabilir, parçalanıp dağılabilir. Dikkat.

 3. Ateşten alıp önce vanilyayı, sonra da yulaf ezmesini ekleyin ve iyice karıştırın. Kısık ateşte 5 dakika karıştırarak pişirin.

 4. Yulaflı harcın yarısını, önceden hazırladığınız kare kalıba aktarın ve tabanına eşit miktarda yayın.

 5. Fıstık ezmesi ve çikolatayı mikrodalgada ya da bain-mariede eritin. Göz kararı bir kısmını ayırıp, kalanını yulaflı tabanın üzerine dökün ve spatula yardımı ile eşit miktarda dağıtın.

 6. Çikolatalı fıstık ezmesinin üzerine, yulafın kalanını ekleyin. En üste de, ayırdığınız çikolatadan tekrar dökün ve ister o şekilde bırakın, isterseniz yine spatula yardımı ile yayın.

 7. Oda sıcaklığında ılımaya bırakıp, ılıyınca buzdolabına kaldırın ve en az 2-3 saat sertleşmesine izin verin.

 8. Servis edeceğiniz zaman, yağlı kağıtların kenarlarından kaldırarak kolayca kalıptan çıkarın. Dilimleyerek servis edin. Ben çok sevdiğim için üzerine deniz tuzu serptim. Çikolataya çok yakışıyor.

 • Dilerseniz çikolata ve fıstık ezmesini erittikten sonra, 2 avuç yer fıstığı ile karıştırıp, o şekilde de kullanabilirsiniz. Snickers severlere duyurulur 🙂

Afiyet olsun!

imza

Ne düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın!