Vegan, Tahinli Hurmalı Kurabiye

Bildiğiniz üzere paylaştığım tarifler genelde bol tereyağlı, şekerli, unlu ve yumurtalı. Ama konseptim bu olduğu ve bu malzemeler pastacılığın temeli olduğu için çok fazla unsuz, şekersiz vs. tarif denemiyordum.

Gelin görün ki her ne kadar yemesem ve sadece tatsam da epey kilo aldım. Spor da hayatımda olmayan bir şeydi ve çok sağlıksız yaşıyordum.

Kalçamı kırıp 2 ay hareketsiz kalınca, kendimi çok mutsuz ve sağlıksız hissetmeye başladım.

Doktorum spor yapabilirsin dediği an harekete geçtim ve fazla kilolarımın çoğunu verdim. Kilo vermek herkes için bir gereklilik olmayabilir, kilolu olmak sizin sağlığınız açısından bir problem teşkil etmeyebilir ve halinizden çok memnun olabilirsiniz, tabii ki sizin bedeniniz ve ona istediğinizi yapabilirsiniz.

Ama sağlıklı, zinde ve mutlu olmak adına artık spor yapmak ve sağlıklı beslenmek benim hayatımın bir parçası oldu. Tabii ki kaçamaklar oluyor, canım bir şey çektiğinde yiyorum ama sonrasında sağlıklı beslenmeye devam ediyorum. “Ya nasılsa keki yedim, bugün salayım artık yarın devam ederim.” demiyorum. Keki yediysem, akşamına hafif geçiştiriyorum, o gün mutlaka spora gidiyorum vs. Önemli olan durumları dengelemek.

Sağlıklı beslenme ve spor hayatımın parçası olmuşken, biraz glutensiz, yumurtasız, un, şeker içermeyen tatlılar da araştırmaya ve denemeye başladım. Bazen malzemeleri daha farklı ve bulması zor olsa da normal yağ, şeker, un içeren tariflere göre KAT KAT daha kolay yapması 🙂 Genelde rondo ya da blenderda tüm malzemeler çekiliyor ve hazır oluyor. Bu işi baya sevdim açıkcası.

Bu nedenle de artık daha fazla rafine şekersiz, unsuz, yağsız vs., kısaca nispeten sağlıklı tatlılar paylaşacağım. Bu da ilk denememdi ve bir gün ara öğünde, bir gün kahvaltıda, bi kere de sadece canım tatlı çektiği için yedim. Bıraksanız hepsini de yerdim o ayrı. Gerçekten aşırı kolay, aşırı lezzetli. Deneyin, hak vereceksiniz.

Vegan, Tahinli ve Hurmalı Kurabiye

 • 150 gram yulaf
 • 140 gram tahin
 • 260 gram hurma (çekirdeksiz)
 • 1 avuç fındık, badem ya da ceviz
 • 2-3 tutam deniz tuzu
 1. Fırını 170 dereceye ayarlayın ve fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirin.

 2. Yemişler hariç tüm malzemeleri rondoda yoğun bir hamur haline gelene kadar çekin.

 3. Yemişleri de ekleyip son bir kez daha çekin.

 4. 12 adet porsiyon olacak şekilde tepsiye dizin ve önceden ısıtılmış fırında 11 dakika pişirin.

 5. Tepside soğumaya bırakın.

 • Ben totalde bir avuç olacak şekilde ceviz, çiğ ve kavrulmuş badem kullandım.
 • Ekstra şekerli olmasını isterseni bal kullanabilirsiniz. Vegan şekli bozulmasın derseniz agave ya da hurma şurubu veya elma konsantresi ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

imza

Ne düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın!